Začátek jara: co dělá jaro s vaším tělem?

Opět začalo jaro a pro mnoho lidí to znamená opět pozitivní energii. Slunce svítí více, příroda opět kvete a zvířata se probouzejí ze zimního spánku. Jaro má však vliv i na lidský organismus. Přečtěte si o tom vše v tomto blogu.

Jaro

Jaro znamená přechod od chladnějších teplot k vyšším. Během jara se příroda probouzí a zvířata se opět probouzejí ze zimního spánku. Pozoruhodné na jaru je, že stromy začínají opět tvořit pupeny, tráva se opět zelená a květiny začínají kvést. Mnozí lidé říkají, že jaro je nejkrásnějším ročním obdobím.

Jaro pro vaše tělo

Na jaře jsme často více vystaveni slunečnímu záření, což po zimě všichni nutně potřebujeme. Sluneční světlo má na lidský organismus mnoho různých pozitivních účinků. Slunce je například hlavním zdrojem vitaminu D. Když je kůže vystavena slunečnímu záření, UVB záření aktivuje v kůži tvorbu vitaminu D. V případě, že je kůže vystavena slunečnímu záření, aktivuje se v ní tvorba vitaminu D.

Dbejte na to, abyste denně strávili asi 30 minut na přímém slunci, a získali tak dostatek vitaminu D. Vitamin D má na organismus strašně moc pozitivních účinků. Vitamin D například přispívá k normálnímu fungování imunitního systému a napomáhá normální funkci svalů.

Kromě toho může mít vystavení slunečnímu záření pozitivní účinky na vaši pokožku. Sluneční záření může například někdy pomoci při ekzémech, akné a dalších kožních onemocněních. Sluneční světlo také přispívá k tvorbě melaninu. Melanin v pigment, který chrání pokožku před poškozením UV zářením.

Jaro pro vaši mysl

Kromě toho, že sluneční světlo přispívá k tvorbě vitaminu D, může zlepšit vaši náladu. Sluneční světlo totiž stimuluje produkci serotoninu, neurotransmiteru, který zajišťuje pocity štěstí a pohody. Serotonin je také známý jako hormon štěstí. Během slunečných dnů jsou tedy lidé často šťastnější. Sluneční světlo také pomáhá regulovat vnitřní hodiny a vyrovnávat cirkadiánní rytmus. Denní světlo ráno pomáhá stimulovat bdělost a večer napomáhá tvorbě melatoninu, který pomáhá se spánkem.

Věděli jste, že cvičení je také dobré pro vaše duševní zdraví? Na jaře je příjemnější chodit ven a mnoho lidí se vydává na příjemnou procházku, běh, boot camp do lesa nebo cvičení venku. Cvičení vám dodá více energie a budete se cítit fit. To vše má pozitivní vliv na vaše fyzické - ale jistě i duševní zdraví.

Výživa na jaře

Na jaře nezačínají znovu růst jen květiny a stromy: vrací se také některé druhy sezónního ovoce a zeleniny. Jednou z nejznámějších druhů zeleniny, která roste na jaře, je chřest. Chřest je proto na jaře velmi oblíbený a sklízí se od časného jara až do června. Také špenátu se daří při nižších teplotách a je typickou jarní zeleninou.

Kromě zeleniny je zde také sezónní ovoce. Například jahody jsou jedním z prvních plodů, které na jaře dozrávají. Jahody jsou často k dostání od dubna do června, v závislosti na regionu. Rebarbora je častěji považována za zeleninu, ale v některých případech také za ovoce. Je to časná jarní odrůda a často se používá do lahodných koláčů.

Samozřejmě je vždy důležité jíst zdravou a pestrou stravu, ale často lidé vnímají začátek jara jako období očisty a detoxikace po zimě. Kromě dostatečného množství ovoce a zeleniny mohou superpotraviny poskytnout dobrý doplněk některých základních živin. Superpotraviny, jako jsou chia semínka, vláknina Psyllium a lněné semínko, jsou vhodným doplňkem zdravého životního stylu.

Fakta o jaru

Jaro přináší spoustu radosti a pozitivní energie. Ale věděli jste už o jaru něco takového?

  • Během jara se mnoho ptáků stěhuje na svá hnízdiště. Například každý rok se miliony ptáků vydávají tisíce kilometrů daleko, aby nakladli svá vejce.
  • Tulipány, narcisy, krokusy a třešně rostou pouze na jaře.
  • Během jara se v mnoha domácnostech provádí tzv. jarní úklid, kdy se důkladně čistí celý dům.
  • Kromě Velikonoc slaví různé kultury během jara také svátky. Na jaře se například koná perský novoroční svátek Nowruz, hinduistický svátek Holi a japonský svátek kvetoucích třešní.