Chcete spát lépe? Vyzkoušejte tyto doplňky!

Usínáte snadno, nebo nejdřív chvíli ležíte a zíráte do stropu? Problémy se spánkem jsou každodenní záležitostí a téměř každý se s nimi kratší či delší dobu potýká. A to není příjemné, protože špatný spánek má zásadní vliv na vaši produktivitu a psychický stav během dne. Přestože problémy se spánkem mohou mít více příčin, nejčastěji jsou způsobeny stavy souvisejícími se stresem.

 

Jaká je souvislost mezi stresem a problémy se spánkem?

 

Abychom mohli dobře spát, je důležité přestat být "zapnutý" a cítit klid v našem těle i hlavě. Část našeho těla, která se o to stará, je autonomní nervový systém. Autonomní nervový systém reguluje veškeré nevědomé dění v těle a skládá se ze dvou částí: sympatického a parasympatického nervového systému.

 

Sympatická část je aktivní, když jste fyzicky aktivní (sport, mimořádné situace, stres). To ovlivňuje různé orgány: zvětšují se vám zorničky, zrychluje se tep, zvyšuje se krevní tlak, trávení přechází do klidu, zvyšuje se svalové napětí, nadledvinky produkují látku adrenalin a dýcháte více kyslíku.

 

Když jste v klidovém/regeneračním režimu, je aktivní parasympatická část. Vaše trávení je aktivní, vaše tělo večer produkuje melatonin, vaše srdeční frekvence se zpomaluje, váš krevní tlak se snižuje: vaše tělo relaxuje.

 

Ve zdravém denním režimu existuje rovnováha mezi sympatickou a parasympatickou činností. Cvičení a stres se střídají s relaxací a odpočinkem. V důsledku mnoha podnětů, které v dnešní době během dne přijímáme, se však rovnováha stále více narušuje. To má za následek obtížnější relaxaci a horší usínání a prospívání.

 

Proč je kvalitní spánek tak důležitý?

 

To, jak důležitý je kvalitní spánek pro celkové zdraví a náladu, se často podceňuje. Přesto se u většiny lidí brzy projeví následky špatně prospané noci. Cítíte se méně energičtí, máte špatnou náladu nebo se špatně soustředíte? Pokud ano, je pravděpodobné, že byste potřebovali o pár hodin spánku více.

 

Spánek je nezbytný pro fungování těla a mozku. Dobrý spánek zlepšuje paměť, rozhodování a kreativitu. Dostatek spánku je také spojen s nižším rizikem obezity, mrtvice, kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky.

 

Navzdory všem výhodám dobrého spánku nebyla kvalita a délka spánku nikdy nižší a stále více lidí trpí spánkovou deprivací.

 

Jak zajistit lepší kvalitu spánku?

 

Pro kvalitní spánek je důležité vytvořit si relaxační večerní režim. Kromě toho může pomoci přirozená podpora k lepšímu uvolnění a rychlému usínání. V tomto smyslu může pomoci (bylinný) doplněk stravy. Účinné látky v něm obsažené mohou pomoci snížit vnitřní a fyzický neklid a pocity úzkosti, a tím pozitivně ovlivnit kvalitu spánku.

 

Doplňky stravy pro spánek a relaxaci:

 

Květ mučenky

 

Většina lidí zná mučenku pro její krásný, nápadný vzhled, ale věděli jste, že se této rostlině připisují sedativní a úzkost snižující vlastnosti? Od roku 2018 je mučenka (passiflora incarnata) dokonce oficiálně schválena jako prostředek podporující spánek. K léčbě poruch spánku se mučenka používá (často v kombinaci s dalšími rostlinnými léčivkami) jako alternativa k chemickým přípravkům na spaní.

 

Zklidňující a spánek podporující účinek mučenky je údajně způsoben jejím působením na kyselinu gama-aminomáselnou (GABA): jeden z nejdůležitějších uklidňujících neurotransmiterů v našem těle. Mučenka by tedy mohla podporovat aktivitu GABA v mozku.

 

Šafrán

 

Šafrán je velmi vzácné koření, a proto se mu také říká červené zlato. Šafrán se již po staletí používá k barvení, ochucování a léčení. V ájurvédské medicíně se používal například při problémech se spánkem, pamětí a depresích. Uklidňující vlastnosti šafránu se vysvětlují jeho pozitivním vlivem na neurotransmitery související s náladou, jako je dopamin a serotonin.

 

Šafrán má relaxační účinky* a přispívá k dobré náladě*. Působí také příznivě na svaly* a pomáhá při nepříjemných pocitech v souvislosti s menstruací*.

 

Bisglycinát hořečnatý a taurát hořečnatý

 

Stejně jako melatonin je hořčík přírodním pomocníkem při usínání. Obě látky totiž společně regulují biorytmy. Lidé s nedostatkem hořčíku mají neklidnější spánek a častěji se v noci budí, což způsobuje únavu a letargii během dne. Doplnění nedostatku hořčíku zajistí hlubší a klidnější spánek.

 

Nejlepší formy hořčíku pro zlepšení spánku jsou bisglycinát a taurát. Tyto organické formy mají vysokou biologickou dostupnost, což znamená, že je vaše tělo dobře vstřebává. Bisglycinát hořečnatý a taurát hořečnatý přispívají ke snížení únavy a normální psychické funkci. Více informací o hořčíku najdete zde.

 

B-komplex

 

Pravidelně se potýkáme s napětím a stresem, což kvalitě spánku neprospívá. Několik vitaminů skupiny B nabízí podporu při stresu, napětí a nespavosti. Vitamíny B1, B6, B8 a B12 dodávají duševní energii, mají dobrý vliv na náladu a přispívají k jasné mysli. Vitamin B5 pomáhá při duševní námaze a podporuje ve stresových situacích. Doplněk stravy s obsahem B-komplexu proto může být darem z nebes pro ty, kteří trpí stresem a nespavostí.

 

Kozlík lékařský

 

Kořen kozlíku lékařského se v bylinné medicíně již dlouho používá při problémech se spánkem, stresu a úzkosti. Je také známý jako přírodní uklidňující prostředek. Kyselina valerová, účinná látka kozlíku lékařského, snižuje odbourávání kyseliny gama-aminomáselné (GABA). GABA reguluje impulzy v mozku a nervovém systému, zvyšuje klid a snižuje úzkost. To je přesně to, co dělají sedativa jako valium a xanax, ale rozdíl je v tom, že kozlík lékařský a přírodní bylina a pomocník na spaní. Kozlík lékařský je registrovaný rostlinný léčivý přípravek, jehož účinnost a bezpečnost byla prokázána v klinických studiích.

 

5-HTP

 

5-HTP je aminokyselina a je prekurzorem neurotransmiterů serotoninu a melatoninu. Serotonin je důležitý neurotransmiter a mimo jiné reguluje náladu. Nedostatek serotoninu může způsobovat příznaky, jako jsou deprese, stres, nízké libido a záchvaty paniky. Melatonin mimo jiné reguluje denní a noční rytmus, uvolňování hormonů a tělesnou teplotu. Při nedostatku melatoninu může docházet k nespavosti. 5-HTP může pomoci při neklidu a podporuje koncentraci.

 

L-tryptofan

 

L-tryptofan je esenciální aminokyselina. To znamená, že si ji naše tělo nedokáže samo vyrobit a musíme ji získávat z potravy nebo doplňků stravy. L-tryptofan se v těle přeměňuje na 5-HTP, z něhož se pak vyrábí serotonin a melatonin.

 

Správné spánkové návyky

 

Abyste své tělo uvedli do parasympatického režimu, a tím se uvolnili, může být cenným doplňkem (bylinný) doplněk stravy. Jeho účinek se projeví zejména v kombinaci se správnými spánkovými návyky. Proto vyzkoušejte následující tipy, abyste se uvolnili a usínali ještě lépe:

 

    Jóga

    Mindfulness a meditace

    15 minut ležení na klínovité podložce

    Procházky v přírodě

    Věnování pozornosti svému dechu (břichu)

    Vyhýbání se modrému světlu před spaním

    Před spaním necvičit ani nevykonávat jiné intenzivní činnosti

 

Dobrý spánek je pro naše zdraví stejně důležitý jako zdravá strava a dostatek pohybu. Mnoho lidí má však problémy s usínáním, a proto se neprobouzí odpočatí. Užívání doplňku stravy v kombinaci se správnými spánkovými návyky vám může pomoci lépe se uvolnit a rychleji usnout.  

 


Doporučené produkty: