Význam železa pro ženy

Železo je v našem těle nezbytným minerálem a je důležité zejména pro ženy. Proč však mají ženy zvýšenou potřebu železa a jakou roli tento minerál v našem těle hraje? 

 

Co je železo?

 

Železo je základní minerál a podílí se na několika procesech v těle. Železo se dělí na hemové a nehemové. Hemové železo je vázáno na molekulu "hem", která se vyskytuje v hemoglobinu a myoglobinu. To jsou bílkoviny v těle. Nehemové železo je železo, které není vázáno na hem a nachází se v různých potravinách.

 

V čem je železo obsaženo?

 

Hemové železo se v těle obecně vstřebává lépe než železo nehemové. Hemové železo se nachází především v živočišných produktech, jako je červené maso, drůbež, ryby a korýši. Nehemové železo se nachází v potravinách, jako jsou luštěniny, ořechy a semena, listová zelenina a celozrnné obiloviny.  

 

Jaké jsou výhody železa?

 

Železo má pro lidský organismus mnoho různých přínosů:

 

  •     Železo přispívá k normální tvorbě červených krvinek a hemoglobinu.
  •     Železo přispívá k normálnímu dělení buněk.
  •     Železo přispívá k normální paměti, koncentraci a schopnosti učení.
  •     Železo přispívá k rozvoji kognitivních funkcí u dětí.
  •     Železo aktivuje přirozenou energii vašeho těla.
  •     Železo podporuje obranyschopnost organismu.
  •     Železo pomáhá při únavě.
  •     Železo přispívá k normálnímu přenosu kyslíku v těle.

 

Kolik železa denně?

 

Doporučené množství pro muže je přibližně 8 miligramů denně. Pro dospělou ženu (ve věku 19 až 50 let) je doporučená denní dávka 18 miligramů denně. Během těhotenství se doporučuje 27 miligramů denně. Po menopauze klesá doporučené množství na 8 miligramů.  

 

Nedostatek železa?

 

Nedostatek železa, známý také jako anémie z nedostatku železa, vzniká, když tělo nemá dostatek železa k tvorbě a udržování červených krvinek. Nedostatek může mít několik příčin a může vést k řadě příznaků a zdravotních problémů. K nedostatku může dojít v důsledku nedostatku potravin bohatých na železo. Například pro lidi, kteří vyznávají vegetariánský nebo veganský životní styl, může být obtížnější získat dostatek železa. 

 

K nedostatku může dojít také v určitých obdobích. Nedostatek je pravděpodobnější například v těhotenství, v dětství nebo v období rychlého růstu. Vstřebávání železa mohou snižovat i některé stavy, jako je celiakie, zánětlivé onemocnění střev nebo chirurgické zákroky na trávicím traktu. Nedostatek železa zahrnuje několik příznaků. Nedostatek železa může například způsobovat únavu, bledost, dušnost, bolesti hlavy/závratě, studené ruce a nohy, lámavé nehty nebo vypadávání vlasů. 

 

Pro prevenci nebo léčbu nedostatku železa je důležité jíst potraviny bohaté na železo, například červené maso nebo drůbež. Pokud například kvůli zvláštnímu způsobu stravování nemůžete získat dostatek železa z potravy, může vám pomoci doplněk stravy obsahující železo.  

 

Co dělá železo pro ženy?

 

Železo je nezbytným minerálem pro každého, ale ženy ho obecně potřebují více. Během menstruace mají ženy často vyšší potřebu železa kvůli menstruačnímu krvácení. Ztráta železa jde totiž ruku v ruce se ztrátou krve. 

 

Potřeba železa se zvyšuje také během těhotenství. Tělo potřebuje vytvořit další množství krve pro okysličení rostoucího plodu. Železo je dobré pro normální tvorbu červených krvinek a hemoglobinu a přispívá k normálnímu přenosu kyslíku v těle. Pro matku i dítě je tedy velmi důležité, aby měly dostatek železa. A konečně, rostlinné potraviny obsahují nehemové železo, což je forma železa, která se hůře vstřebává. Pro ženy, které se stravují vegetariánsky nebo vegansky, je proto obzvláště důležité, aby si příjem železa pečlivě hlídaly. 

 


Doporučené produkty: