Omezení kofeinu? Vyzkoušejte tyto alternativy!

Mnoho lidí denně konzumuje kofein ve formě kávy, čaje, nealkoholických nápojů, čokolády nebo doplňků sportovní výživy. V malém množství může kofein pozitivně ovlivnit vaši bdělost, koncentraci a sportovní výkon, ale co se děje ve vašem těle, když této látky přijmete (příliš) mnoho?

Co je to kofein?

Kofein je látka, která se nachází v různých rostlinách. Výrobky z těchto rostlin, jako je káva a čaj, proto obsahují kofein. Kofein se však nachází také v kole, energetických nápojích, čokoládě (mléce) a doplňcích sportovní výživy. Jako čistá látka je to velmi hořký bílý prášek.

Kofein si mnoho lidí oblíbilo pro jeho povzbuzující a povzbuzující účinky. Vypijte šálek kávy a během krátké doby se budete cítit soustředěnější a bdělejší. Je to proto, že se tato látka velmi rychle vstřebává do krevního oběhu.

Největší účinek má kofein asi 90 minut po požití, teprve po 4 hodinách je pomalu odbouráván játry. Koneckonců se jedná o toxickou látku, kterou byste raději v těle dlouho neměli.

V čem je kofein obsažen?

 

Kofein se přirozeně vyskytuje v semenech, listech a plodech některých rostlin. Mezi nejběžnější zdroje kofeinu patří např:

    Kávová zrna (káva)

    Čajové lístky (černý čaj, zelený čaj, bílý čaj, čaj oolong).

    Kakaové boby (čokoláda)

    Kola ořechy (používají se v některých nealkoholických a energetických nápojích).

    semínka guarany (používají se v některých energetických nápojích a doplňcích stravy)

 

Některé nealkoholické a energetické nápoje obsahují kofein, stejně jako některé léky proti bolesti a léky.  

Jaký účinek má kofein v těle?

Kofein stimuluje uvolňování neurotransmiteru adrenalinu (látky, která aktivuje naši reakci boj/útěk), který také aktivuje náš stresový hormon kortizol. Míra aktivace těchto látek závisí na vaší vlastní citlivosti a rychlosti, s jakou játra odbourávají kofein. Míra stimulace samozřejmě závisí také na množství kofeinu, které jste přijali.

Stimulace uvolňování adrenalinu a kortizolu je tedy důvodem, proč se po vypití několika šálků kávy denně můžete cítit neklidní nebo trpět bolestmi hlavy či nespavostí.

Další vlastností kofeinu je, že stimuluje peristaltiku střev, čímž působí mírně projímavě.

Zvyšuje kofein energii?

Kofein nedodává energii tak, jako ji dodávají živiny, jako jsou tuky, bílkoviny a sacharidy. Stimuluje však nervový systém, a proto ovlivňuje to, jak se cítíte. V dávce 75 mg a více kofein zvyšuje bdělost a koncentraci a může zlepšit vaši výkonnost a vytrvalost při cvičení. Sama o sobě vám tedy tato látka energii nedodá, ale může vám dodat pocit větší energie. Jak velký je tento účinek, se u jednotlivých osob značně liší.

Kolik kofeinu mohu denně přijmout?

 

Pro průměrného, zdravého a netěhotného dospělého člověka se považuje za bezpečné přijmout maximálně 400 mg kofeinu denně a ne více než 200 mg najednou. V šálku kávy je průměrně 60 mg kofeinu, v šálku černého čaje 30 mg a v zeleném čaji 20 mg.  

Co se stane, když přijmete (příliš) mnoho kofeinu?

Při pravidelném příjmu kofeinu může dojít k návyku. K dosažení stejného účinku tak potřebujete stále více látky. Čím více kofeinu přijímáte, tím více si vaše tělo na tento vnější zdroj energie zvyká. Ve skutečnosti můžete být velmi unavení, ale kvůli neustálému příjmu kofeinu to nepociťujete.

Kromě toho může mít kofein negativní vliv na endokrinní systém. Hlavně u žen může nadbytek této látky vést k estrogenní dominanci tím, že negativně ovlivňuje činnost jater. Dominance estrogenu může být spojena s potížemi, jako jsou výkyvy nálad, přibývání na váze nebo bolestivá menstruace.

 

V malém množství může kofein přinést pozitivní účinky. Zvyšuje bdělost a koncentraci a zlepšuje sportovní výkony. Při příjmu velkého množství kofeinu však může vést k neklidu, úzkosti, bolestem hlavy nebo problémům se spánkem. Účinky kofeinu se u jednotlivých lidí liší.

Čím můžete kofein nahradit?

Hledáte alternativy ke kávě nebo jiným zdrojům energie, které mají méně negativní dlouhodobý vliv na vaši energetickou hladinu než kofein? Vyzkoušejte níže uvedené možnosti!

 

    Guarana v prášku. Přestože guarana v prášku obsahuje kofein a její účinek je často srovnáván s účinkem kávy, kofein z guarany se v těle vstřebává mnohem pomaleji. Díky tomu pociťujete více energie po delší dobu a nedochází k jejímu poklesu, když kofein vyprchá.

    MCT olej. MCT jsou mastné kyseliny získávané z kokosového oleje. Tyto mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem se v těle snadno vstřebávají a jsou rychle dostupné jako živiny. Tuky MCT je proto vhodné využívat k získávání energie (během cvičení). Díky své neutrální chuti se MCT olej také snadno přidává do nápojů nebo pokrmů.

    Houbové latté. Tato veganská směs je směsí hub reishi a cordyceps. Zejména cordyceps podporuje hladinu energie*. Díky přídavku kakaa máte po smíchání prášku s horkým mlékem pocit, jako byste pili čokoládové mléko.

    Maca latte: Maca latte se skládá ze dvou částí, z nichž každá je připravena na míru. Tato veganská směs je směsí maca, lucumy, kakaa a cejlonské skořice. Maca podporuje hladinu energie*. Toto latte má také lahodnou čokoládovou příchuť.