Rozpoznejte příznaky nedostatku hořčíku pro lepší zdraví

Při našem rušném životním stylu, kdy nás často pohlcují pracovní povinnosti, společenské aktivity a každodenní starosti, snadno zapomínáme, že naše tělo potřebuje zvýšenou pozornost právě během náročných období. Jedním ze základních minerálů, který je často přehlížen, ale je životně důležitý pro naše celkové zdraví, je hořčík. Nedostatek hořčíku může mít na naše tělo a pohodu celou řadu negativních účinků. V tomto blogu se budeme věnovat hlavním příznakům nedostatku hořčíku, abyste je mohli rozpoznat a předejít jeho nedostatku nebo jej zvrátit a zlepšit tak své zdraví.

Proč je hořčík důležitý?

Hořčík je minerál, který se podílí na strašně moc biochemických reakcích v těle. Mimo jiné přispívá k udržení silných kostí, výrobě buněk a tkání, je důležitý pro udržení silných zubů a hraje roli při stavbě tělesných bílkovin. Hořčík také přispívá k udržení normální rovnováhy v těle v oblasti vody a minerálů, je vhodný pro funkci svalů a má pozitivní vliv na funkci nervového systému. Kromě toho hořčík aktivuje vaši přirozenou energii v těle, je prospěšný pro dobrou duševní rovnováhu a pomáhá snižovat únavu a vyčerpání.  

Hořčík v naší stravě

Naše tělo si hořčík nedokáže samo vyrobit, proto ho musíme získávat prostřednictvím stravy. Existuje několik potravin bohatých na hořčík. Existují rostlinné zdroje a živočišné zdroje. Dobrým rostlinným zdrojem je zelená listová zelenina, jako je například špenát. Vysoký obsah hořčíku má ale také kapusta, endivie a hlávkový salát. Na hořčík je bohaté také avokádo, banány, kakao a luštěniny. 

Další skupinou potravin bohatých na hořčík jsou ořechy, semena a jádra. Živočišným zdrojem jsou tučné ryby, například losos, makrela a halibut. Zdrojem vhodným pro vegetariány je tofu.

 

Množství hořčíku

Denní doporučené množství hořčíku pro muže je 350 gramů. Pro ženy je to 280 gramů. Ne každý získává dostatek hořčíku stravou. Může to být způsobeno tím, že naše strava stále více obsahuje zpracované výrobky, které obsahují méně hořčíku než čerstvé produkty. Svou roli může hrát také složení zemědělské půdy. Kromě nedostatku je důležitá také rovnováha mezi hořčíkem a dalšími minerály. Například hořčík a vápník působí společně. Pokud je příjem vápníku velmi vysoký, může být rovnováha narušena. Vápník se nachází především v mléčných výrobcích, zelenině, ořeších a luštěninách. Vápník a hořčík spolu úzce spolupracují při tvorbě svalů, kostí a zubů.

Existuje také řada rizikových skupin ohrožených nedostatkem hořčíku, jako jsou pacienti s ledvinami, lidé s dlouhodobými střevními problémy a diabetici. Stav hořčíku může ovlivnit také užívání léků. Například antacida mohou ovlivnit vstřebatelnost hořčíku. Mezi další léky patří diuretika a antikoncepční pilulky. 

Možné příznaky nedostatku hořčíku

Pokud máte nedostatek hořčíku, můžete si toho všimnout několika způsoby. Níže je uveden seznam důležitých příznaků: 

  • Svalové křeče: Ke křečím dochází při náhlém a náhodném stahování svalových vláken. Může to být při cvičení, ale také při relaxaci. Nedostatek hořčíku je častou příčinou křečí. Hořčík je vhodný pro funkci svalů.
  • Únava: Hořčík pomáhá uvolňovat energii z potravy. Pokud se z potravy nedokáže uvolnit dostatek energie, může to vést k únavě a celkové letargii. Kromě toho je hořčík prospěšný při snižování únavy a vyčerpání, protože se podílí na několika procesech souvisejících s energetickým metabolismem.
  • Problémy s náladou: Při nedostatku hořčíku se mohou objevit problémy s náladou, jako je sklíčenost, výkyvy nálad a deprese. Hořčík přispívá k psychické odolnosti. Navíc se zdá, že při stresu se potřeba hořčíku zvyšuje. Hořčík je někdy nazýván relaxačním minerálem. Přispívá k jasné mysli a má dobrý vliv na náladu.
  • Bolesti hlavy: Nedostatek hořčíku je často spojen se zvýšeným rizikem bolestí hlavy. Hořčík je důležitý pro normální funkci svalů a hraje roli při přenosu podnětů mezi (nervovými) buňkami.

 

Co můžete udělat pro nedostatek hořčíku?

 

Naštěstí existují kroky, které můžete podniknout k prevenci a řešení nedostatku hořčíku. Především můžete zajistit, aby se ve vašem jídelníčku objevovalo více potravin bohatých na hořčík. Přidejte tedy do svých jídel zelenou listovou zeleninu, avokádo, banány, kakao, luštěniny, ořechy, semínka a jádra, tučné ryby a tofu a snadno tak zvýšíte příjem hořčíku ve stravě.

Pokud si myslíte, že stravou nepřijímáte dostatek hořčíku, můžete zvážit doplněk stravy s hořčíkem. Existují různé druhy hořčíkových doplňků. Ne každá forma se vstřebává stejně dobře. Organicky vázané formy hořčíku se v těle vstřebávají lépe než anorganicky vázaný hořčík. Nejlépe vstřebatelnými druhy jsou citrát hořečnatý, bisglycinát hořečnatý a taurát hořečnatý

Kromě stravy a doplňků stravy můžete věnovat pozornost také svému životnímu stylu. Vyhněte se nadměrné konzumaci alkoholu a kofeinu a dbejte na dostatečný odpočinek. 

Tip: Věděli jste, že existují také hořčíkové soli do koupele? Relaxujte ve vaně a získejte pro své tělo extra dávku hořčíku.  

Spolupráce pro optimální účinnost

Některé hořčíkové doplňky obsahují kromě hořčíku i další látky, například vitamin B6. Tento vitamin spolu s hořčíkem přispívá k psychické odolnosti. Například kapsle Mattisson magnesium taurate obsahují vitamin B6.

Hořčík: všestranný a nepostradatelný      

Protože se hořčík podílí na mnoha různých tělesných procesech, dalo by se říci, že je to všestranný minerál, který je pro vaše zdraví nepostradatelný. Doporučená denní dávka se liší, ale před použitím vždy pečlivě zkontrolujte etiketu. Jakmile budete vědět, jak hořčík v těle funguje a jaké jsou příznaky jeho nedostatku, můžete podniknout kroky k zajištění dostatečného příjmu hořčíku pro fyzickou i duševní pohodu.