Kombinujete více doplňků? Přečtěte si naše tipy

Kombinace více doplňků stravy je obecně možná, stejně jako můžete během dne konzumovat různé potraviny. Doplňky stravy nabízejí další živiny ve formě tablet, kapslí, prášků nebo kapek, které mohou podpořit vaši každodenní stravu. Je však důležité si uvědomit, že byste měli být opatrní, abyste se vyhnuli předávkování a možným interakcím s léky. V tomto blogu se dočtete několik užitečných rad pro kombinaci doplňků stravy. 

Tip 1 Vyberte si doplňky stravy, které vyhovují vašim potřebám, věku nebo životnímu stylu 

 

Doplňky stravy mohou pomoci zlepšit vaše zdraví a k dispozici je široký výběr možností. Běžné jsou vitaminy, jako je vitamin C, D nebo B12, případně multivitamín. Mezi oblíbené minerální látky patří vápník a hořčík. V drogeriích, lékárnách a supermarketech jsou k dispozici také bylinky, rybí tuk, probiotika a další látky, jako je glukosamin, melatonin nebo CBD olej. V závislosti na vašich specifických potřebách, věku nebo životním stylu vám mohou být některé doplňky stravy prospěšné. Vyberte si, co nejlépe vyhovuje vaší situaci. Máte o tom pochybnosti? Požádejte nás o radu na míru.

Tip 2 Dbejte na dávkování a užívání doplňků stravy

 

V Nizozemsku musí doplňky stravy splňovat vysoké požadavky na kvalitu a bezpečnost. Většina složek doplňků stravy jsou látky, které se vyskytují i v potravinách. Doplňky stravy můžete používat vedle běžné stravy.

Je důležité dodržovat pokyny na etiketě, kde najdete doporučení pro dávkování a užívání.

Můžete se také podívat, které látky jsou v doplňku obsaženy. Pokud například užíváte multivitamín a také samostatný doplněk obsahující stejný vitamín nebo minerál, měli byste dávky sečíst. Bezpečné je držet se pod doporučenou horní hranicí, např. 100 mikrogramů u vitaminu D. Nadměrná konzumace není nikdy zdravá, ať už v potravinách nebo doplňcích stravy.

Bezpečné množství příjmu jednotlivých minerálů nebo vitaminů najdete na etiketě.

Tip 3 Zkontrolujte, zda lze doplňky stravy a léky bezpečně kombinovat.

 

Doplňky stravy lze obecně dobře vzájemně kombinovat. Například není problém užívat multivitamín společně s kapslemi s rybím tukem. Pokud však jde o kombinaci doplňků stravy s léky, existují výjimky. Je důležité tomu věnovat pozornost. Některé léky se totiž mohou vzájemně ovlivňovat s některými živinami a bylinami, což může narušit účinek léku. Příkladem je vyhýbání se vysoké dávce vitaminu K při užívání antikoagulancií. Vitamin K může ovlivnit účinek antikoagulancií. Kromě toho mohou mít některé byliny podobné účinky jako některé léky, což může rovněž narušit jejich účinnost.

Naopak dlouhodobé užívání některých léků může vést k nedostatku některých vitaminů nebo minerálů, což může znamenat, že budete muset tyto nedostatky doplňovat.

Tip 4 Doplňky stravy užívejte ve správný čas

 

Načasování, kdy užíváte doplňky stravy, může ovlivnit jejich vstřebávání a účinnost. U vitaminů rozpustných v tucích, jako jsou vitaminy A, D, E a K, se doporučuje užívat je během jídla nebo bezprostředně po něm. Je to proto, že tyto vitaminy se lépe vstřebávají v kombinaci s tukem. Vitamin C je také nejlepší užívat během jídla, protože může zlepšit vstřebávání železa z potravy.

Při užívání ostatních doplňků stravy je vhodné konzultovat etiketu. Na etiketě je často uvedeno doporučení, kdy je nejlepší doplněk užívat.

Snažte se užívat doplňky vždy ve stejnou dobu, například během snídaně nebo večeře. Vytvořením stanoveného rituálu se sníží pravděpodobnost, že si doplňky zapomenete vzít.

Synergie mezi různými doplňky stravy 

V některých případech může kombinace různých doplňků stravy zvýšit jejich účinek. Doplňky se pak vzájemně doplňují nebo podporují. Příkladem může být selen a zinek. Je to dobrá kombinace pro váš imunitní systém.

Dobrou kombinací je také hořčík a vitamin B6. Vitamin B6 pomáhá přenášet hořčík do buněk vašeho těla. Kolagen a vitamin C také spolupracují. Vitamin C je například důležitý pro tvorbu kolagenu.

Vitamin D a vitamin K jsou důležité pro přenos vápníku do kostí.

V mnoha doplňcích stravy jsou již vzájemně kombinovány živiny, které vzájemně posilují své účinky. Můžete tak pocítit přínosy obou najednou. 

Upozornění

Je důležité si uvědomit, že tyto rady jsou obecným návodem. Každý člověk je jedinečný a má jiné potřeby, proto je vždy moudré požádat o radu zdravotníka, který zná vaši konkrétní situaci a zdravotní stav.