Vitamin K

Vitamín K je skupina tukem rozpustných vitamínů, které tělo potřebuje pro syntézu některých proteinů nezbytných pro koagulaci krve a také pro regulaci hladiny vápníku v kostech. Vitamín K zahrnuje vitamín K1 (fylochinon) a vitamín K2 (menachinon).

Zdravotní účinky na lidský organismus:

  1. Koagulace krve: Je nezbytný pro syntézu několika proteinů potřebných pro srážení krve.
  2. Zdraví kostí: Podporuje vkládání vápníku do kostí a zabraňuje jeho hromadění v cévách.
  3. Prevence krvácení u novorozenců: Novorozenci dostávají injekci vitamínu K krátce po narození, aby se předešlo vzácné, ale vážné nemoci zvané hemoragická nemoc novorozenců.

Obvyklá dávka: Doporučený denní příjem vitamínu K se liší podle věku, pohlaví a životního období. Pro dospělé osoby může být:

  • Dospělé ženy: 90 mcg/den
  • Dospělí muži: 120 mcg/den

Vedlejší účinky: U většiny lidí není při normálním příjmu vitamínu K znám žádný vedlejší účinek. Vysoké dávky vitamínu K (zejména v podobě doplňků) však mohou způsobit problémy s krvácením a mohou interagovat s některými léky.

Interakce:

  1. Antikoagulancia: Nejznámějším interakčním lékem je warfarin (Coumadin), lék proti srážení krve. Zvýšený příjem vitamínu K může snížit účinnost warfarinu.
  2. Některé antibiotika: Mohou snížit hladiny vitamínu K v těle tím, že ničí bakterie v střevech, které normálně produkují vitamín K.
  3. Léky na snižování tuků: Léky, které blokují vstřebávání tuků, mohou také snižovat schopnost těla vstřebávat vitamín K.

Je důležité konzultovat se s lékařem před doplňkováním vitamínu K, zejména pokud užíváte léky, které mohou interagovat s vitamínem K.


Doporučené produkty:

Mattisson Vitamin K2 MK7 - 200 mcg - 60 tablet

Solgar Vitamín K2 100 ug 50 cps

Mattisson Veganský lipozomální vitamin D3 K2 - 60 kapslí