PABA

PABA (para-aminobenzoová kyselina) je organická sloučenina, která se původně označovala jako vitamin B-skupiny, ale později byla tato klasifikace zpochybněna, protože není nezbytná pro lidský metabolismus. PABA je známá jako složka některých opalovacích krémů a také jako doplněk stravy.

Zdravotní účinky:

  1. Ochrana proti UV záření: PABA byla tradičně používána jako složka v opalovacích krémech díky svým schopnostem pohlcovat UV záření.

  2. Pigmentace a vitiligo: Některé studie naznačují, že doplňky PABA mohou pomoci zlepšit repigmentaci u lidí s vitiligo, což je stav, kdy kůže ztrácí pigmentaci.

  3. Zdraví vlasů: Někdy je doporučována k léčbě šedin a pro podporu zdraví vlasů, ale důkazy o její účinnosti v těchto oblastech jsou omezené.

Obvyklá dávka:

Pokud jde o doplňky stravy, doporučené dávky se mohou lišit v závislosti na konkrétním účelu použití. Běžné dávky pro dospělé se obvykle pohybují v rozmezí 30–400 mg denně. Je vždy důležité dodržovat doporučené dávkování na obalu produktu nebo se poradit s lékařem.

Vedlejší účinky:

  • Žaludeční potíže
  • Kožní vyrážka nebo podráždění (zejména při topickém použití)
  • Zvýšená citlivost na slunce (fotosenzitivita)
  • Jaterní toxicita při vysokých dávkách

Interakce:

  1. Sulfa léky: PABA může interagovat s léky ze skupiny sulfonamidů (často nazývanými sulfa léky) a může snížit jejich účinnost.
  2. Estrogen: Existují náznaky, že PABA může zvyšovat účinky estrogenu v těle.

Pokud užíváte léky nebo máte zdravotní problémy, měli byste se před užíváním doplňků s PABA poradit se svým lékařem.


Doporučené produkty:

G&G Vitamins - PABA 300 mg - 120 kapslí

G&G Vitamins - Sublingvální multivitamin Xtra Protecta - 100g

G&G Vitamins - Vlasy, kůže a nehty - 120 kapslí