Ceramosidy

Ceramosidy (někdy označované jako "fytoceramidy") jsou skupinou lipidů (specificky ceramidů) přirozeně se vyskytujících v kůži. Ceramidy jsou zásadní složkou stratum corneum (horní vrstva kůže) a hrají klíčovou roli v hydrataci a bariérové funkci kůže. Ve formě doplňků stravy či kosmetických produktů jsou ceramosidy často získávány z rostlinných zdrojů, např. z pšenice.

Zdravotní účinky:

  1. Hydratace kůže: Ceramosidy mohou pomoci zlepšit hydrataci kůže tím, že posilují bariérovou funkci kůže a snižují ztrátu vody.

  2. Elastičnost a pružnost kůže: Pomáhají udržovat integritu kůže a mohou mít pozitivní vliv na vzhled jemných linek a vrásek.

  3. Ochrana kůže: Posilují bariérovou funkci kůže, což může pomoci chránit kůži před negativními účinky environmentálních stresorů.

Obvyklá dávka:

  • Doplňky stravy: Dávkování může záviset na konkrétním produktu, ale běžné doporučené dávky pro fytoceramidové doplňky se často pohybují v rozmezí 100–350 mg denně.
  • Topická aplikace: Koncentrace v kosmetických produktech se může lišit; vždy dodržujte návod k použití na obalu.

Vedlejší účinky:

Ceramosidy jsou obvykle dobře snášeny. Pokud však jde o doplňky stravy získané z pšenice, osoby s celiakií nebo citlivostí na lepek by měly být opatrné a vyhledat produkty označené jako bezlepkové.

Pokud jde o topické produkty, může u citlivých jedinců dojít k mírnému podráždění kůže.

Interakce:

K dnešnímu dni nejsou známy žádné závažné lékové interakce s ceramosidy. Pokud však užíváte nějaké léky nebo máte zdravotní problémy, měli byste se před začátkem léčby nebo užíváním doplňků s ceramosidy poradit se svým lékařem.


Doporučené produkty:

 

G&G Vitamins - Vibrant Glow: Doplněk stravy pro krásu - 90 kapslí