CLA

CLA (konjugovaná linolová kyselina) je typ mastné kyseliny, kterou najdeme přirozeně v některých potravinách, zejména v hovězím mase a mléčných výrobcích. V posledních letech se stala populárním doplňkem stravy, často propagovaným pro své možné zdravotní účinky a účinky na hubnutí.

Zdravotní účinky na lidský organismus:

  1. Hubnutí a redukce tělesného tuku: Některé studie naznačují, že CLA může pomoci snížit tělesný tuk, i když výsledky jsou smíšené.
  2. Podpora svalové hmoty: CLA může také pomoci zvyšovat svalovou hmotu.
  3. Antioxidantní vlastnosti: Má potenciál chránit tělo před oxidativním stresem.
  4. Protizánětlivé vlastnosti: CLA může mít protizánětlivé účinky.
  5. Podpora zdraví srdce: Některé výzkumy ukazují, že CLA může snižovat riziko srdečních onemocnění, i když potřebujeme více důkazů.

Obvyklá dávka:

Doporučené dávkování CLA může být různé v závislosti na konkrétním produktu a účelu užívání. Obvyklá dávka pro dospělé je v rozmezí 1,8-7 gramů denně. Většina doplňkových form obsahuje mezi 1,0 a 1,3 gramů CLA v jedné kapsli nebo dávce.

Vedlejší účinky:

CLA je obvykle považována za bezpečnou, ale některé osoby mohou zažívat vedlejší účinky, jako jsou:

  1. Zažívací problémy, jako je průjem nebo nadýmání.
  2. Únava.
  3. Zvýšení hladiny glukózy v krvi nebo snížení "dobrého" HDL cholesterolu u některých jedinců.

Interakce:

V současné době nejsou známy žádné významné interakce mezi CLA a léky. Přesto je vždy dobré konzultovat se s lékařem nebo lékárníkem před zahájením jakéhokoli nového doplňku, zejména pokud užíváte léky nebo máte zdravotní problémy.

Je důležité si uvědomit, že zatímco mnoho lidí hlásí pozitivní účinky z užívání CLA, vědecké důkazy o jeho účincích, zejména v oblasti hubnutí, jsou smíšené a někdy protichůdné.


Doporučené produkty:

Mattisson CLA - Konjugovaná kyselina linolová - 800 mg - 90 kapslí