Matcha

Matcha je speciální forma mletého zeleného čaje, který pochází z Japonska. Tradičně se připravuje šleháním prášku matcha s horkou vodou. Má výraznou chuť a zářivě zelenou barvu.

Zdravotní účinky na lidský organismus:

  1. Antioxidantní vlastnosti: Matcha je bohatá na katechiny, zejména na EGCG (epigalokatechin gallát), což je mocný antioxidant.
  2. Zlepšení kognitivní funkce: Kombinace kofeinu a L-theaninu v matcha může podporovat bdělost a zlepšenou kognitivní funkci.
  3. Podpora kardiovaskulárního zdraví: Může pomoci snižovat hladinu LDL (špatného) cholesterolu a zlepšovat celkové zdraví srdce.
  4. Metabolismus a spalování tuků: Matcha může mírně zvyšovat spalování tuků a zlepšovat metabolismus.
  5. Uklidnění mysli: L-theanin v matcha je aminokyselina, která může podporovat relaxaci a uklidnění bez ospalosti.

Obvyklá dávka: Většina lidí konzumuje matcha jako nápoj, a příprava jedné porce obvykle vyžaduje mezi 1 a 2 čajové lžičky (asi 2-4 gramy) matcha prášku, smíchaného s horkou vodou. Dávkování může záviset na individuálních preferencích a důvodech konzumace.

Vedlejší účinky:

  1. Kofein: Jelikož matcha obsahuje kofein, může konzumace většího množství způsobit vedlejší účinky spojené s kofeinem, jako je nespavost, nervozita, zrychlený srdeční tep, závratě nebo žaludeční potíže.
  2. Znečištění olovem: Některé zdroje matchy mohou obsahovat vyšší hladiny olova, proto je důležité získávat matcha z důvěryhodných zdrojů.

Interakce:

  1. Stimulanty: Vzhledem k obsahu kofeinu by mohl být problém s kombinací matchy s jinými stimulanty.
  2. Léky na regulaci krevního tlaku: Matcha může ovlivnit krevní tlak, a tak by mohla interagovat s léky na snižování krevního tlaku.

Pokud uvažujete o pravidelné konzumaci matchy, zejména ve větších množstvích, je dobré konzultovat se s lékařem, zejména pokud užíváte léky nebo trpíte chronickými zdravotními problémy.


Doporučené produkty:

 

Mattisson BIO Matcha 500 mg - 90 kapslí

Mattisson BIO Matcha prášek - 125 g