Red Yeast Rice

Red Yeast Rice (červeně kvašená rýže) je produkt vytvořený fermentací červeného kvasu (Monascus purpureus) na bílé rýži. Je tradiční součástí čínské kuchyně a lékařství a byl také zkoumán pro své možné terapeutické výhody.

Zdravotní účinky na lidský organismus:

  1. Snižování cholesterolu: Hlavním účinkem červeně kvašené rýže, který byl vědecky zkoumán, je její schopnost snižovat hladinu LDL (špatného) cholesterolu v krvi. Tento účinek je přičítán přítomnosti látky monakolin K, která je chemicky identická s aktivní složkou léku lovastatinu, používaného k léčbě vysokého cholesterolu.
  2. Kardiovaskulární zdraví: Kvůli své schopnosti snižovat LDL cholesterol může červeně kvašená rýže přispět k celkovému kardiovaskulárnímu zdraví.

Obvyklá dávka: Doporučené dávky se mohou lišit, ale často se pohybují v rozmezí 600-2,400 mg denně, rozdělené do dvou dávek. Vždy je důležité řídit se pokyny na etiketě produktu a konzultovat se s lékařem.

Vedlejší účinky:

  1. Problémy s játry: Stejně jako statiny (léky na snižování cholesterolu) může červeně kvašená rýže způsobit poškození jater. Je důležité sledovat funkci jater při užívání tohoto doplňku.
  2. Bolest svalů: Monakolin K může způsobit bolest a slabost svalů.
  3. Zažívací problémy: Někteří lidé mohou mít zažívací potíže, jako je nadýmání, plynatost a bolest břicha.
  4. Headache: Někteří uživatelé hlásí bolest hlavy po užívání doplňku.

Interakce:

  1. S léky na snižování cholesterolu (statiny): Červeně kvašená rýže může zesílit účinky statinů, což zvyšuje riziko vedlejších účinků.
  2. S alkoholem: Alkohol může zvyšovat riziko poškození jater při kombinaci s červeně kvašenou rýží.
  3. S grapefruitovou šťávou: Grapefruit může zesílit účinky monakolinu K, což zvyšuje riziko vedlejších účinků.
  4. S léky naředění krve: Existuje potenciální riziko krvácení při kombinaci s antikoagulancii.

Pokud uvažujete o užívání červeně kvašené rýže nebo již tento doplněk užíváte, je důležité pravidelně konzultovat svůj zdravotní stav s lékařem a informovat jej o všech léčivých přípravcích a doplňcích stravy, které užíváte.


Doporučené produkty:

 

Mattisson Red Yeast Rice complex - Monacolin K - 90 kapslí