Proč byste se měli vzdát kávy a čaje kvůli Yerba Mate

Yerba maté si získává oblibu po celém světě. Zatímco v Argentině, Brazílii a Uruguayi byla vždy populární, nyní je yerba maté oblíbeným povzbuzovacím prostředkem pro nadšence po celém světě.

Na trend yerba maté začínají naskakovat známé osobnosti všech možných profesí. Papež František je často spatřen, jak pije maté. Viggo Mortenson - alias Aragon z Pána prstenů - je fanouškem maté poté, co strávil dětství v Argentině, zatímco kytarista skupiny Metallica James Hetfield tento zvyk pochytal od své argentinské manželky. Dále je tu brazilská supermodelka Gisele Bundchen, která pije chimarrão, a také sportovní hvězdy z Evropy a USA jako Antoine Griezmann, Scott Jurek a Laurenne Ross, kteří začali pít maté pro jeho energetický náboj. Dokonce i Barack Obama ho vyzkoušel a oblíbil si ho.

Yerba maté je ovšem mnohem víc než jen cool trend. Pro mnohé je nedílnou součástí jejich kultury. Pro jiné je to skvělá výživová alternativa ke kávě a čaji. Dnes si projdeme velké výhody yerba maté, abyste se mohli rozhodnout, zda chcete zkusit doušek! Varování: Po přečtení tohoto článku se z vás možná stane nadšenec do maté.

Yerba maté vám dodá pomalu se uvolňující energii.

S nižším obsahem kofeinu než káva, ale vyšším než čaj, je yerba maté vyváženou kofeinovou variantou. Yerba maté má přibližně 78 mg kofeinu v 150 ml šálku, což je jen o něco méně než káva s 85 mg. To však není vše: yerba maté je také známá jako jedinečný kofeinový zážitek.

Zatímco pijáci kávy si často stěžují na kofeinový třes nebo následný kávový kolaps, pijáci maté nikoliv. Je to proto, že se yerba maté v těle uvolňuje jinak. Je smíchaný s dalšími sloučeninami a živinami, které tělo vstřebává pomalu a uklidňujícím způsobem. Jinými slovy, yerba maté vám dodá více energie než šálek čaje, ale nemá negativní vedlejší účinky kávy.

Yerba může zvýšit váš sportovní výkon.

Sportovci po celém světě si užívají pomalého a stálého přísunu energie, který jim yerba maté přináší. Zejména fotbalisté jsou často vídáni, jak pijí yerba maté před zápasem. Ačkoli neexistuje mnoho studií o zvýšení výkonnosti pomocí yerba maté, jedna studie zjistila, že 1 gramová kapsle yerba maté před cvičením spaluje během tréninku o 24 % více tuků.

Spalování tuků namísto sacharidů vytváří v těle energetickou účinnost. To znamená, že yerba maté by mohla mít významný vliv na zvýšení výkonu.

Yerba maté má více antioxidantů než zelený čaj.

Yerba maté, nazývané "nápoj bohů", je plné antioxidantů. V počtu obsažených antioxidantů předčí dokonce i zelený čaj! Yerba maté obsahuje asi 24 různých vitaminů a minerálů, 15 aminokyselin s antioxidanty a 196 těkavých chemických látek.

Díky všem těmto sloučeninám má yerba maté právem pověst "tekuté zeleniny". Ve skutečnosti má všechny hlavní živiny (včetně vitaminu A, vitaminu B1, B2, B3 a B5, vitaminu C, vitaminu E, vápníku, železa, hořčíku, manganu, fosforu, draslíku, selenu, sodíku, síry a zinku). Díky tomu je yerba maté plná živin a antioxidantů.

Yerba maté je společenským odpočinkem od našeho hyperkonektivního světa.

Společenská kultura kolem yerba maté je klíčová. Protože se o yerba maté můžete podělit s kolegou nebo v kruhu přátel, je yerba maté skvělou záminkou k socializaci. Ve skutečnosti je pití maté často samostatnou aktivitou. Rodiny stráví hodinu (nebo i více - stačí ohřát více vody!) prostým povídáním a společným pitím maté.

Často je to způsob, jak se odpoutat od sledování obrazovky a osobně se spojit s ostatními. V létě jsou veřejné parky, chodníky a lavičky přeplněné pijáky maté, kteří si užívají společně strávený čas. V tomto smyslu je yerba maté velmi potřebným společenským odpočinkem. I když kultura kávy může být také společenská, maté je ještě společenštější. Odložte telefon a pozvěte své přátele na skleničku maté.

Yerba maté vám může pomoci zhubnout.

Yerba maté je vynikající v boji proti infekcím - a se všemi těmi živinami chápeme proč! Mnoho antioxidantů obsažených v yerba maté působí protizánětlivě a antibakteriálně, což znamená, že šálek yerba maté by vás mohl udržet zdravé v období nachlazení a chřipek.

Díky všem účinným látkám je yerba maté pro váš imunitní systém dokonce lepší volbou než zelený čaj.

Yerba maté je pro váš trávicí trakt lepší než káva.

Pokud chcete udržet svůj trávicí trakt zdravý, sáhněte po yerba maté místo kávy. Yerba maté dokáže bojovat proti parazitům a také přirozeně vyčistit váš trakt. Některé studie ukazují, že yerba maté dokáže dokonce deaktivovat bakterie E. coli - mluvme o síle!

Nové studie navíc ukazují, že yerba maté může také pomoci v boji proti rakovině tlustého střeva. Protizánětlivé sloučeniny v yerbě snižují markery zánětu a zabraňují aktivaci rakoviny tlustého střeva. Kromě toho se yerba maté často používá k prevenci infekcí močových cest a ledvinových kamenů.

Na závěr je třeba poznamenat, že tento pozitivní účinek yerba maté je velmi odlišný od kávy. Protože káva je vysoce kyselá, může způsobovat vředy, IBS, gastritidu, reflux kyseliny a Crohnovu chorobu. Yerba maté je naproti tomu šetrná k zažívacímu traktu a podporuje jeho dobré zdraví.

Yerba maté na rozdíl od jiných kofeinových látek zvyšuje hustotu kostí.

Překvapivě je yerba maté spojována také se zvyšováním hustoty kostí. Na rozdíl od kávy i čaje zvyšuje yerba maté hustotu kostí. V jedné studii se u žen ohrožených osteoporózou, které pravidelně pily maté, zvýšila hustota kostí o 10 %.

Obvykle je kofein spojován s úbytkem hustoty kostí, takže skutečnost, že yerba maté ji zvyšuje, je pro milovníky maté dalším plusem.

Yerba udržuje zdravé srdce.

Jako byste potřebovali další záminku k pití, yerba maté je také dobré pro vaše srdce. Snižuje vysoký krevní tlak, špatný cholesterol a udržuje tepny čisté. Podle vědců antioxidanty obsažené v yerba maté chrání také před srdečními chorobami.

Nezapomeňte, že to nedokáže ani zelený čaj, který je na antioxidanty bohatý, a káva je často spojována se srdečními chorobami. Tento přínos pro zdraví srdce je u yerby maté jedinečný.

 

Yerba maté je možno koupit zde: https://www.biolekarna.cz/yerba-mate/