Fluor

Fluor je přirozený prvek nacházející se ve vodě, půdě a některých potravinách. Je také přidáván do některých zubních past a pitné vody v některých zemích jako preventivní opatření proti zubnímu kazu.

Zdravotní účinky na lidský organismus:

  1. Prevence zubního kazu: Fluor posiluje zubní sklovinu, což pomáhá předcházet zubnímu kazu.
  2. Posilování kostí: Fluor může pomoci zvýšit hustotu kostí a snížit riziko zlomenin u některých osob, i když výzkum v této oblasti není jednoznačný.

Obvyklá dávka: Doporučený denní příjem fluoru se může lišit podle věku, pohlaví a dalších faktorů. Pro dospělé osoby může být:

  • Dospělí (muži): 4 mg/den
  • Dospělé (ženy): 3 mg/den

Vedlejší účinky:

  1. Dentální fluoróza: Příliš mnoho fluoru během vývoje zubů (většinou u dětí do 8 let) může způsobit drobné bílé skvrny nebo pruhy na zubech.
  2. Kožní vyrážka: Vzácně se může objevit alergická reakce na fluoridační přípravky.
  3. Toxické množství: Velmi vysoké dávky fluoru mohou vést k problémům s kostmi, problémům s ledvinami, nervovým problémům a problémům s trávicím traktem.

Interakce:

  1. Kalcium, hořčík a hliník: Tyto minerály mohou vázat fluor a snižovat jeho vstřebávání v těle. To může nastat, pokud užíváte doplňky obsahující tyto minerály současně s fluoridovými doplňky.

Pokud uvažujete o doplňkování fluoru nebo máte obavy o svůj příjem, měli byste se vždy konzultovat s lékařem nebo stomatologem, zejména pokud užíváte léky nebo máte jiné zdravotní problémy.


Doporučené produkty:

Manuka Doctor Zubní pasta Manuka Honey 100ml