Přidání MCT oleje do jídelníčku: tady je návod, jak na to!

MCT olej je často spojován s keto dietou, ale ve skutečnosti má širokou škálu využití a zdravotních přínosů. Od zvýšení zásob energie a podpory duševní čistoty až po podporu regulace hmotnosti - možných přínosů se zdá být nekonečně mnoho. V čem je ale MCT olej tak jedinečný a jak ho můžete efektivně zařadit do svého každodenního režimu?

Co je MCT olej?

MCT olej je zkratka pro olej se středně dlouhými řetězci triglyceridů. Jedná se o specifický typ tuku tvořený mastnými kyselinami se středně dlouhým řetězcem. Tyto mastné kyseliny se v těle snadno vstřebávají a rychle dodávají energii. Zdrojem MCT oleje je většinou kokosový olej.

MCT olej se skládá především z triglyceridů se středně dlouhým řetězcem (MCT). Tyto MCT jsou molekuly mastných kyselin s řetězci o délce 6 až 12 atomů uhlíku. Dvěma nejčastějšími MCT v MCT oleji jsou kyselina kaprylová (C8) a kaprinová (C10), ačkoli některé druhy MCT oleje mohou obsahovat také malé množství kyseliny laurové (C12).

 

Výhody MCT mastných kyselin

Mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem neboli MCT mastné kyseliny se vyznačují tím, že se vstřebávají do krve přímo střevem, na rozdíl od mastných kyselin s dlouhým řetězcem, které nejprve procházejí lymfatickým systémem. To znamená, že MCT tuky jsou ve srovnání se svými delšími protějšky rychle dostupné jako živiny. Tělo je proto může rychle využít.

V těle se MCT mastné kyseliny přeměňují na molekuly zvané ketony, které hrají důležitou roli při dietách, jako je například Keto dieta. Pro sportovce jsou tyto rychle vstřebatelné tuky také přínosem, protože mohou být užitečným zdrojem živin během tréninku.

Ketogenní dieta

MCT olej hraje v ketogenní dietě důležitou roli. Keto dieta je nízkosacharidová dieta zaměřená na zvýšení příjmu zdravých tuků a omezení sacharidů. Cílem ketogenní diety je uvést tělo do metabolického stavu známého jako ketóza, kdy tělo využívá jako primární zdroj energie tuky namísto sacharidů.

Když omezíte sacharidy, tělo přejde na spalování tuků jako zdroje energie. Zde přicházejí ke slovu MCT. MCT se v těle rychle a snadno rozkládají a poskytují ketony jako alternativní zdroj energie. Ketony jsou molekuly, které vznikají při rozkladu tuků a mohou být v těle využity jako palivo, zejména v mozku.  

Mct olej v keto dietě může pomoci zvýšit obsah tuku v jídle, díky čemuž se budete cítit déle sytí. To vám tedy může usnadnit dodržování nízkosacharidové diety a uspokojení energetických potřeb. 

Použití MCT oleje

MCT olej lze použít různými způsoby. Níže jsme pro vás uvedli několik aplikací.

Do smoothie nebo jogurtu

MCT olej je prakticky bez zápachu a chuti. Snadno ho můžete rozmixovat ve smoothie nebo jogurtu a dobře tak nastartovat svůj den. Přidejte si ho například do smoothie s banánem a jahodami nebo do jogurtové misky s müsli a borůvkami. Můžete si tak vychutnat lahodnou snídani a získat prospěšné látky mct. 

Káva

Mct olej si můžete přimíchat do běžného šálku kávy, ale můžete si z něj připravit i neprůstřelnou kávu. Jedná se o způsob přípravy kávy, kdy smícháte ghí (přepuštěné máslo) a mct olej s kávou. Tuky poskytují dlouhotrvající energii a díky nim se cítíte sytí a máte menší hlad. 

Salátový dresink

Pokud držíte keto dietu a chtěli byste MCT olej prostřednictvím jídla, vyzkoušejte ho prostřednictvím salátového dresinku. Použijte MCT olej prostřednictvím zálivky na salát nebo jím posypte celý salát. 

Péče o pokožku

Možná vás to hned tak nenapadne, ale MCT olej je skvělým doplňkem vaší péče o pleť. Můžete ho použít i k jemnému mytí obličeje po použití make-upu. Naneste ho na vatový tampon nebo flanel a jemně si omyjte obličej.

Sportovní výživa

MCT olej lze využít jako zdroj rychlé a dlouhotrvající energie pro sportovce. Pokud jste tedy aktivní a hodně cvičíte, může vás používání MCT oleje podpořit. Přidejte si ho do jídla nebo do koktejlu během cvičení.

Vaření a pečení

MCT olej má vysoký kouřový bod, což znamená, že je vhodný na vaření a pečení. MCT olej můžete používat jako zdravější alternativu k jiným olejům a tukům při smažení a pečení. 

Koupit doplňky stravy s MCT?

Kromě MCT oleje existují i další způsoby, jak MCT přijímat. Společnost Mattisson nabízí širokou škálu různých druhů MCT. Máme například čistý kokosový MCT prášek, různé MCT oleje a keto proteinový prášek. Podívejte se na naše webové stránky a vyberte si, které doplňky stravy vyhovují vašim potřebám. 

Upozornění

Je důležité si uvědomit, že stejně jako každý tuk i MCT olej obsahuje kalorie, a proto by se měl konzumovat v umírněném množství. Je také vhodné vybírat MCT olej kvalitní a ze spolehlivého zdroje. Před užíváním MCT oleje nebo jakéhokoli jiného doplňku stravy je vždy vhodné vyhledat lékařskou pomoc.


Doporučené produkty:

Mattisson MCT olej C8 - 99% kyselina kaprylová - 500 ml

Mattisson Red Keto Oil - MCT olej a astaxanthin - 500 ml

Mattisson Green Keto Oil - MCT olej, avokádový a makadamový olej - 500 ml