Křemík: důležitý minerál

Přírodním doplňkům stravy se v posledních letech dostává velké pozornosti ze strany lidí usilujících o zdravější životní styl. Jedním z těchto nově vznikajících doplňků stravy je křemík, minerál, který se přirozeně nachází v různých potravinách a v zemské kůře. Doplněk stravy s křemíkem může být cenným doplňkem vaší stravy. V tomto blogu vám vysvětlíme, co přesně křemík je, kde se vyskytuje a jaké jsou jeho potenciální zdravotní výhody.

Křemík

Křemík, známý také jako oxid křemičitý, je jedním z minerálů, které lidské tělo potřebuje. Minerály jsou látky v zemi, které nepocházejí z rostlin nebo živočichů. Lidské tělo potřebuje minerály pro různé procesy. Sami si je nedokážeme vyrobit, proto je musíme získávat prostřednictvím stravy. Minerální látky se dělí na esenciální a neesenciální. Mezi esenciální minerály patří hořčík, vápník, železo, zinek, selen, sodík, draslík, fosfor, jód, chlor, měď, mangan, chrom, molybden a fluor. Pokud tyto minerály v našem těle chybí, nemůže správně fungovat. Mezi neesenciální minerály patří křemík, bór a síra. I když tyto tři minerály nejsou esenciální, všechny mají svůj přínos.

Křemík je jednou ze složek pojivové tkáně (kostní tkáň, chrupavky, svaly, cévy a šlachy), která tvoří asi 40 % našeho těla.

Křemík v přírodě

Křemík se v zemské kůře a v přírodě vyskytuje v mnoha formách. Například asi čtvrtina hmotnosti zemské kůry je tvořena křemíkem. Vyskytuje se ve vázaném stavu, protože rychle reaguje s vodou a kyslíkem. Vyskytuje se především jako oxid, například v písku, křemeni, ametystu a achátu. Křemík se nachází také ve Slunci a ve hvězdách. Název křemík je odvozen z latinského slova "silex" (množné číslo: silicis), které se používalo pro oblázek, tvrdý kámen, balvan nebo křemen.

Křemík v lidském těle

Křemík je stopový prvek. To znamená, že naše tělo potřebuje malé množství křemíku. Doporučená denní dávka nebyla dosud oficiálně stanovena. Křemík získáváme prostřednictvím potravy, protože naše tělo si ho nedokáže samo vyrobit. Hodně křemíku obsahují rostliny, jako je bambus, přeslička a kopřiva. Zdrojem bohatým na křemík jsou také obiloviny s vysokým obsahem vlákniny, jako je proso a oves, mrkev, brambory, špenát, hrách, paprika, hrušky, hroznové víno, jahody, banány, datle a sultánky. Křemík se nachází především v pojivových tkáních našeho těla. Křemík se nachází například v ledvinách, plicích a játrech.  Kromě toho křemík interaguje s dalšími minerály.

 

Křemík, minerál a další

Křemíku se věnuje méně pozornosti než například minerálům hořčíku a vápníku. Účinnost dalších minerálů je také předmětem mnohem většího výzkumu. Křemík má v našem lidském těle svou vlastní roli. Jaká přesně tato role je, je třeba ještě lépe prozkoumat. Křemík se využívá také v medicínské problematice.

Přestože jeho účinky nejsou zatím přesně známy, křemík v dnešní době používá stále více lidí, zejména jako doplněk své kosmetické péče.

Jak používáte křemík vy?

Jak již bylo zmíněno, doporučená denní dávka nebyla dosud oficiálně stanovena. V terapeutické praxi se doporučuje dávka mezi 20 a 100 mg denně. Pokud užíváte křemík k udržovací léčbě, doporučujeme užívat 25 ml jednou denně nalačno, nejlépe ráno. Zvolte snadno vstřebatelnou formu. Organický křemík se vstřebává lépe než neorganické druhy křemíku. Mattisson Organický křemík (monomethylsilanetriol) obsahuje 70 mg elementárního křemíku v 25ml dávce. Jedná se o jeden atom uhlíku vázaný na tři atomy vodíku. Přidaný atom uhlíku umožňuje tělu ještě lépe vstřebávat křemík.

Doplnění křemíku dalšími doplňky stravy

Ať už křemík užíváte při konkrétních potížích nebo jako prevenci, existuje řada doplňků, které jsou vhodným doplňkem, protože mají stejný druh účinku nebo se vzájemně posilují. Uvádíme pro vás řadu doplňků:

Vápník

Vápník je minerál, který přispívá k udržení pevných kostí, tvorbě buněk a tkání a pomáhá snižovat úbytek kostních minerálů u žen v menopauze.

Vitamin D3

Vitamin D3 přispívá k udržení silných kostí a vstřebávání vápníku. Kromě toho vitamin D3 přispívá k procesu obnovy buněk.

Vitamin K

Vitamin K se skládá z vitaminů K1 a K2 a přispívá k udržení silných kostí a vstřebávání minerálů v kostní tkáni.

Kolagen

Kolagen je bílkovina, která se přirozeně vyskytuje v těle. Je to nejhojněji zastoupená bílkovina v lidském těle, přičemž přibližně 30 % celkového obsahu bílkovin tvoří kolagen. Kolagen je základní, strukturální bílkovina, která podporuje a posiluje různé tkáně a orgány.

Vitamin C

Vitamin C je důležitý pro tvorbu kolagenu, který pomáhá zpevňovat pokožku (zevnitř).

Zinek

Zinek pomáhá udržovat silné kosti. Má příznivý vliv na proces dělení buněk, přispívá k udržení zdravé pokožky, k udržení lesklých vlasů a prospívá nehtům.


Doporučené produkty:

Mattisson BIO křemík 70 mg – 500 ml