Kostní vývar: jaké jsou jeho zdravotní účinky a jak ho používat?

Vývar z kostí je výživná tekutina, která se vyrábí vařením zvířecích kostí se zeleninou, bylinkami a kořením. Obsahuje kolagen, želatinu, aminokyseliny, minerály a vitaminy. Kostní vývar lze použít do polévek, dušených pokrmů, omáček, rýžových jídel, koktejlů a dalších. Existuje několik druhů, například hovězí (vývar z hovězích kostí), kuřecí (vývar z kuřecích kostí) a rybí (vývar z rybích kostí). Objevte jeho zdraví prospěšné účinky a vychutnejte si jeho všestrannost při přípravě pokrmů.

Co je kostní vývar?

Kostní vývar je výživná tekutina, která se vyrábí vařením zvířecích kostí, obvykle hovězích, kuřecích nebo rybích, spolu se zeleninou, bylinkami a kořením. Jedná se o tradiční kuchařskou techniku oblíbenou pro své potenciální zdravotní účinky. Pomalé vaření zajišťuje, že se z kostí a pojivových tkání získají různé živiny, jako je kolagen, želatina, aminokyseliny, minerály a vitaminy. Kostní vývar se často pije jako teplý, uklidňující nápoj nebo se používá jako základ polévek, dušených pokrmů a dalších jídel.

 

Co obsahuje vývar z kostí?

Kostní vývar obsahuje několik živin, včetně kolagenu, želatiny, aminokyselin, vitaminů a minerálních látek. 

 

    Kolagen: Vývar z kostí je bohatý na kolagen. Kolagen je nejhojněji zastoupenou bílkovinou v našem těle.

    Želatina: Dlouhodobým vařením kostí dochází k uvolňování želatiny. 

    Aminokyseliny: Kostní vývar obsahuje několik aminokyselin, včetně glycinu, prolinu a glutaminu. Aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin. Bílkoviny jsou prospěšné pro kostru a podporují rychlou regeneraci svalů po cvičení. 

    Minerální látky: Při vaření kostí se uvolňují minerální látky, jako je vápník, hořčík, fosfor, draslík a zinek. Vápník je potřebný k udržení normálních kostí a aktivuje přirozenou energii vašeho těla. Hořčík napomáhá normální činnosti svalů a podporuje normální funkci nervového systému. Fosfor přispívá k pevným zubům. Draslík působí příznivě na krevní tlak. Zinek je důležitý pro pokožku a pro udržení lesklých vlasů. 

    Vitamíny: Vývar z kostí může obsahovat také stopové množství vitamínů, jako je vitamín A, vitamín K, vitamín C a několik vitamínů B. Vitamin A má pozitivní vliv na imunitní systém. Vitamin K přispívá k normální srážlivosti krve. Vitamin C mimo jiné podporuje energetický metabolismus. 

 

Přesný obsah živin se může lišit v závislosti na konkrétních složkách a způsobu přípravy vývaru z kostí.

Jaký je rozdíl mezi vývarem z kostí a bujónem?

Přestože se pojmy vývar, bujón a kostní vývar často používají zaměnitelně, existují mezi nimi některé jemné rozdíly ve významu a způsobu přípravy. 

Vývar

Vývar je lehká, čirá tekutina, která se obvykle připravuje vařením masa, drůbeže, ryb nebo zeleniny ve vodě. Často se používá jako základ polévek, omáček a dalších pokrmů. Vývar má obvykle kratší dobu vaření a obvykle obsahuje méně přísad než vývar z kostí nebo fond. Účelem vývaru je především ochucení pokrmů. Vývar má často vyšší obsah soli než vývar z kostí. 

Vývar z kostí

Vývar z kostí je podobný vývaru, ale jeho charakteristickým rysem je, že se obvykle vaří delší dobu (někdy až 24-48 hodin), aby se dosáhlo maximální extrakce živin a želatiny z kostí a tkání. Kostní vývar obsahuje vyšší koncentraci kolagenu, želatiny a aminokyselin než vývar. Často se pije jako samostatný horký nápoj nebo se používá jako základ polévek, dušených pokrmů a dalších jídel. Kostní vývar má sám o sobě poměrně plochou chuť. Pokud jej tedy chcete použít jako vývar, doporučujeme jej dochutit bylinkami. 

Fond

Fond je v podstatě totéž co vývar z kostí, ale značně redukovaný. Dalším vařením vývaru vznikne vývar, který je hustší (více želatiny), tmavší barvy a plnější chuti.

Použití vývaru z kostí

Kostní vývar má v kuchyni mnoho různých využití. Kromě toho, že je samozřejmě výborný k pití samotný, můžete z něj připravit mnoho dalších věcí. Uvedli jsme pro vás několik oblíbených způsobů. 

 

    Polévky a dušené pokrmy: vývar z kostí můžete použít jako základ pro chutné výživné polévky a dušené pokrmy. Pokrmům dodá chuť, živiny a bohatou strukturu. Kostní vývar použijte například do kuřecí polévky, zeleninové polévky, chilli, guláše a mnoha dalších. 

    Rýže a obiloviny: Při vaření rýže, quinoy, bulguru nebo jiných obilovin použijte místo čisté vody vývar z kostí. Obiloviny tak získají lahodnou chuť a další živiny. 

    Omáčky a omáčky: přidávejte vývar z kostí do omáček a omáček, abyste jim dodali extra chuť. Vývar z kostí můžete přidávat do omáček na těstoviny, zaprašovat masové omáčky a omáčky na pečeně a domácí omáčky. 

    Rizoto: vývar z kostí můžete přidat také do rizota. U tohoto ho přidávejte v průběhu vaření. Rýže tak získá bohatou a krémovou strukturu a samozřejmě lahodnou chuť umami. 

    Koktejly a nápoje: Přidejte malé množství kostního vývaru do koktejlů nebo jiných nápojů a získejte tak další živiny. Může to být skvělý způsob, jak začlenit prospěšné účinky kostního vývaru do každodenní rutiny. 

    Dušení a dušení: Kostní vývar použijte k dušení nebo smažení masa, drůbeže nebo zeleniny. Dodá surovinám chuť a pomůže je udržet šťavnaté a křehké. 

 

Kostní vývar je mimořádně všestranný produkt a můžete dobře experimentovat s různými recepty a pokrmy, abyste zjistili, co máte nejraději a čemu dáváte přednost. 


Doporučené produkty:

 

Mattisson BIO Drůbeží vývar z kostí - 240 ml

 

Mattisson BIO Hovězí kostní vývar - 180 g