Laktoferin: co to je a k čemu je dobrý?

Přírodní sloučeniny v našem těle často hrají zásadní roli pro naše zdraví, i když na ně možná denně nemyslíme. Jednou z takových fascinujících sloučenin je laktoferin, který se nachází v mateřském mléce a dalších tělesných tekutinách. Má působivou řadu zdravotních účinků a v posledních letech se stále více dostává do centra pozornosti jako slibný přírodní doplněk. V tomto blogu se blíže podíváme na to, co je laktoferin, proč je důležitý pro naši pohodu a jak z něj můžete těžit.

 

Co je laktoferin?

Laktoferin je bílkovina, která se přirozeně nachází v mateřském mléce. Nachází se také v dalších tělesných tekutinách, jako jsou sliny, slzy a nosní hlen, ale v menší míře.

Slovo laktoferin má dvě části. První část „lacto“ odkazuje na zdroj, ve kterém byla látka poprvé prokázána, a to v kravském mléce. Druhá část „ferrin“ odkazuje na schopnost laktoferinu vázat železo. Laktoferin se tedy nachází nejen v lidském mateřském mléce, ale také v mléce kravském. Množství laktoferinu v lidském mateřském mléce je asi 5 až 10krát vyšší než v mléce kravském. Množství laktoferinu v kolostru (mléko produkované matčinými prsy v prvních dnech po porodu) a mlezivu (první mléko vytvořené po otelení krávy) je ještě vyšší. Laktoferin je produkován především v mléčné žláze. Proto je také ve vysokém množství přítomen v mlezivu a mateřském mléce. Na začátku našeho života tedy dostáváme vysokou dávku laktoferinu prostřednictvím kojení. Později si ho naše tělo vyrábí samo.


Účinek laktoferinu

Vysoká dávka laktoferinu v mlezivu a mateřském mléce pomáhá dítěti po narození chránit se před vnějšími vetřelci a přispívá tak k rozvoji dobře fungujícího imunitního systému. V pozdějším věku se laktoferin rovněž ukazuje jako všestranná a pro naše zdraví důležitá bílkovina. Jednou z hlavních funkcí laktoferinu je vázat a transportovat železo v těle. Díky tomu přispívá ke správné rovnováze železa, která je důležitá pro různé tělesné procesy. Je důležité si uvědomit, že účinky laktoferinu se mohou lišit v závislosti na dávkování, formě, ve které je užíván, a individuálních zdravotních faktorech.


Laktoferrin jako doplněk stravy

Bylo provedeno mnoho výzkumů týkajících se suplementace laktoferinem s pozitivními výsledky. Při výběru doplňku laktoferinu je důležité věnovat pozornost řadě bodů:
95% čistý laktoferin

Podle požadavků Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) a amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) jsou kvalitní laktoferinové doplňky čisté a obsahují nejméně 95 % čistého a neporušeného proteinu laktoferinu.
Neobsahuje LPS

LPS (lipopolysacharid) je látka, která se přirozeně vyskytuje v laktoferinu, ale snižuje funkci bílkoviny. Pro optimální funkci je proto důležité, aby doplněk laktoferinu neobsahoval LPS.
Kapsle odolné vůči žaludečním kyselinám

Je důležité, aby byl laktoferrin obsažen v kapsli odolné vůči žaludečním kyselinám. Tímto způsobem se kapsle otevře až ve střevech, čímž se zachová účinnost. Ve střevech se mimo jiné nacházejí laktoferrinové receptory, jejichž prostřednictvím je laktoferrin vstřebáván buňkami.


Jaké dávkování laktoferrinu ?

Neexistují žádná oficiální doporučení pro užívání laktoferrinu. V praxi se jako udržovací dávka doporučuje denní příjem 100 až 300 mg laktoferinu. Laktoferrin se také používá jako lék při infekcích a zánětech nízkého stupně. Při této kúře se doporučuje denní dávka 2000 až 2500 mg. Chcete vědět, jaké dávkování vyhovuje vaší situaci? Pak se poraďte s odborníkem nebo požádejte o radu naše profesionály.

 

Doplňky stravy, které laktoferrin dobře doplňují

Všestranný laktoferin lze použít při různých potížích, jako lék na akutní potíže i jako prevenci. Kromě toho existuje řada doplňků, které se dobře doplňují, protože mají stejný druh účinku nebo vzájemně posilují svůj účinek. Některé z nich pro vás uvádíme:

Vitamin C má pozitivní vliv na imunitní systém, zvyšuje také vstřebávání železa a má antioxidační účinek.

Zinek rovněž podporuje imunitní systém. Kromě toho zinek přispívá k procesu obnovy buněk a má i antioxidační účinek.

Probiotika jsou bakterie, které žijí v našich střevech a jsou potřebné mimo jiné pro trávení a imunitní systém. Probiotický doplněk stravy obsahuje velké množství prospěšných bakterií. Probiotika lze případně doplnit prebiotiky. Jedná se o nestravitelné sacharidy a vlákninu, které se v nezměněné podobě dostávají do tlustého střeva. Tam selektivně stimulují růst a aktivitu probiotik.

Kurkuma dlouhá (Curcuma longa, nazývaná také kurkuma nebo kurkuma) patří do čeledi zázvorovitých. Účinné látky v kurkumě se získávají z oddenku a nazývají se kurkuminoidy. Kurkumin podporuje imunitní systém a má antioxidační účinky*. Rovněž potlačuje růst bakterií, plísní a parazitů a má protizánětlivé účinky*.

Česnek obsahuje mnoho účinných látek, kterým se také říká fytochemikálie. Česnek podporuje imunitní systém, působí jako antioxidant a pomáhá posilovat střevní flóru*. Kromě toho česnek působí protiplísňově, antivirově a antibakteriálně*.


Upozornění k užívání laktoferinu

Laktoferrin se získává z kravského mléka. Pokud máte alergii na kravské mléko nebo intoleranci laktózy, nemůžete užívat doplňky stravy s obsahem laktoferinu. Doplňky stravy s laktoferinem nejsou vhodné pro vegany.


Mattisson laktoferrin v kapslích

Mattisson laktoferrin je z 95 % čistý a je balen v kapslích odolných vůči žaludečním kyselinám. Tento výrobek neobsahuje LPS a obsahuje 300 mg laktoferinu v jedné kapsli. Můžete si také vybrat 500 mg variantu.


Doporučené produkty: