Síla lví hřívy

Různým houbám jsou po staletí připisovány léčivé účinky. Zejména v tradiční čínské medicíně se léčivé houby používají při různých onemocněních. Jednou z těchto hub je Hericium erinaceus, známější pod názvem lví hříva.


Co je to lví hříva ?

Lví hříva je bílá, chlupatá houba, která roste především ve starých bucích. V nizozemštině se jí také říká paruka. Ve francouzštině se této houbě říká pom pom blanc. Všechny názvy odkazují na charakteristický chlupatý vzhled houby. Lví hříbek pochází z Evropy, Severní Ameriky a Asie. V Nizozemsku je hřib lví ohrožený druh. U nás se vyskytuje především v Gelderlandu, Brabantu a v jižních a severních nizozemských dunách.


Lví hříva v tradiční medicíně

V tradiční čínské medicíně (TCM) se lví hříva používá především při zažívacích potížích, jako je gastritida, žaludeční vředy, pálení žáhy, reflux a zlepšení trávení. Podle TCM má Lion's Mane schopnost harmonizovat žaludek a trávicí systém a chránit a zklidňovat sliznice.

Kromě zažívacích potíží se houba v TCM používá také při neurologických potížích, jako je demence, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza a neuropatie, a na podporu duševních funkcí, paměti a koncentrace.


Současný výzkum lví hřívy

V současné době jsou účinky lví hřívy předmětem rozsáhlého výzkumu. Byl například proveden výzkum její potenciální schopnosti podporovat mozkové funkce. Studie ukazují, že Lví hříva obsahuje látky, které jsou důležité pro podporu růstu a diferenciace neuronů (nervový růstový faktor, zkráceně NGF, nebo v překladu z nizozemštiny nervový růstový faktor).

Antidepresivní účinky Lví hřívy byly rovněž zkoumány a porovnávány s běžnými antidepresivy.

Kromě toho byly široce studovány účinky Lion's Mane na trávení. Uvádí se například, že Lví hříva má prebiotický účinek, podporuje růst prospěšných střevních bakterií a zlepšuje zdraví trávicího traktu.


Užívání lví hřívy ?

Přestože má Lví hříva příjemnou chuť a hodí se k pokrmům, jako je rizoto, těstoviny, kari a polévka, obvykle se houba užívá ve formě kapslí, prášku nebo extraktu. Tím je také zajištěno, že dostanete ty části houby, které mají léčivé účinky, a jaké množství houby požijete.


Mattissonova lví hříva v kapslích a prášku

Sortiment Mattisson's zahrnuje organické kapsle Lion's Mane a organický prášek Lion's Mane. Ty jsou vyrobeny z hlízovitého plodnice houby. Stonek, chlupy a výtrusy se nezpracovávají. Substrát (půda), na kterém se houba Lion's Mane pěstuje, je směs dřevěných pilin, pšeničných otrub, cukru a vápna. Tento substrát je stejně jako samotná houba 100% ekologický. Substrát se s ní samozřejmě nezpracovává.


Dávkování houby Lion's Mane

Prášek z Lví hřívy lze přidávat do vody, džusu, koktejlů nebo jiných nápojů. Doporučená dávka je 1 čajová lžička jednou nebo dvakrát denně.

Dávkování u kapslí je jedenkrát až čtyřikrát denně 1 kapsle zapitá vodou během jídla nebo po něm. Užívání Lion's Mane je dobře snášeno bez nežádoucích vedlejších účinků. Nepřekračujte doporučené dávkování.


Doporučené produkty: