Elektrolyty: nezbytné minerály pro optimální regeneraci

Ve světě aktivního životního stylu, intenzivních tréninků a rychlého denního tempa je udržování vyvážené hydratace zásadní pro naše celkové zdraví a výkonnost. Elektrolyty přitom hrají zásadní roli a stále více lidí objevuje výhody elektrolytového prášku jako účinného způsobu podpory svého těla.


Co jsou elektrolyty?

Elektrolyty jsou ionty nebo také nazývané nabité částice. Tyto částice mohou v těle vést elektrický proud. Elektrolyty jsou základní minerály, které plní klíčovou funkci při udržování rovnováhy tekutin uvnitř i vně našich buněk. Hrají zásadní roli v různých fyziologických procesech v těle.

Mezi důležité elektrolyty v lidském těle patří draslík, vápník, hořčík, fosfor a sodík.


K čemu slouží elektrolyty?

Všechny různé elektrolyty mají své vlastní výhody. Draslík například přispívá k normální funkci svalů a má pozitivní vliv na funkci nervového systému. Vápník podporuje srdeční sval. Hořčík přispívá ke správné rovnováze elektrolytů a napomáhá normální funkci svalů. Fosfor přispívá k normální funkci buněčných membrán a podporuje hladinu energie.


V čem jsou obsaženy elektrolyty?

Elektrolyty se nacházejí v různých potravinách. Sodík se nachází především v soli, sójové omáčce a rybách. Draslík se nachází v banánech, bramborách, špenátu, melounu a rajčatech. Vápník se nachází hlavně v mléčných výrobcích, brokolici, mandlích a sardinkách. Hořčík se nachází v ořeších, semenech, špenátu, kapustě a celozrnných produktech. Fosfáty se nacházejí mimo jiné v mléčných výrobcích, rybách, mase a drůbeži, ořeších a obilovinách.

 

Jak poznám nedostatek elektrolytů?

Nedostatek elektrolytů může vést k různým poruchám tělesných funkcí. Příznaky nedostatku se mohou lišit. Mezi některé příznaky patří: svalové křeče a svalová slabost, únava, závratě, nevolnost, zažívací problémy a nadměrná žízeň. Tyto příznaky mohou při nedostatku elektrolytů propuknout, ale vždy je vhodné nejprve vyhledat lékařskou pomoc ohledně možných jiných příčin.

Jak se projeví nedostatek elektrolytů?

Může se tedy stát, že se u vás objeví nedostatek elektrolytů. Naštěstí k tomu nedochází rychle. Při zdravé a pestré stravě byste měli mít dostatek minerálů. Elektrolyty však ztrácíte pocením. Pro sportovce je tedy důležité věnovat pozornost rovnováze elektrolytů. Intenzivní cvičení způsobuje nejen velké ztráty tekutin, ale také nezbytných elektrolytů. Pot je nositelem minerálů z těla, takže může dojít ke ztrátě elektrolytů. Ke ztrátě elektrolytů může vést také dehydratace způsobená horkým počasím, konzumací alkoholu a nemocí.

Jak elektrolyty používat?

Elektrolyty se používají velmi snadno. Často se doplněk dodává ve formě prášku nebo kapslí. Kapsle se snadno užívají přímo se sklenicí vody nebo džusu. Práškovou variantu lze smíchat se sklenicí vody. Často je také možné rozmixovat správné množství prostřednictvím smoothie. Pokud rádi přijímáte elektrolyty během cvičení, dejte si je do lahve s vodou nebo prostřednictvím koktejlu. Před použitím vždy zkontrolujte etiketu.

Elektrolyty v prášku od společnosti Mattisson

Společnost Mattisson zařadila do své nabídky nový výrobek: elektrolyty v prášku citron, broskev a lesní ovoce. Prášek se skládá ze složek, jako je hořčík, vápník, draslík, zinek a keltská mořská sůl. Všechny tyto složky mají svůj vlastní přínos pro elektrolytovou rovnováhu v těle. Pro zajištění příjemné chuti byla do prášku přidána stévie a citron.


Doporučené produkty:

.