Chondroitin

Chondroitin je přirozená látka nalezená v chrupavce v těle, zejména v oblastech okolo kloubů. Jako doplněk stravy je často vyráběn z žraločí nebo hovězí chrupavky, ale může být také vyroben synteticky. Chondroitin je často kombinován s glukosaminem v doplňcích stravy určených pro podporu zdraví kloubů.

Zdravotní účinky:

  1. Osteoartritida: Několik studií naznačuje, že chondroitin může pomoci zmírnit bolest a zlepšit funkci kloubů u lidí s osteoartritidou.

  2. Zdraví kloubů: Chondroitin je často používán k prevenci nebo zpomalení degenerace chrupavky a pro podporu celkového zdraví kloubů.

  3. Anti-zánětlivé vlastnosti: Některé výzkumy naznačují, že chondroitin může mít mírné protizánětlivé vlastnosti.

Obvyklá dávka:

Běžná doporučená dávka chondroitinu pro dospělé je typicky v rozmezí 800-1200 mg denně, často rozdělená do dvou nebo tří dávek. Vždy byste měli sledovat doporučené dávkování uvedené na obalu produktu nebo se poradit s lékařem.

Vedlejší účinky:

Chondroitin je obvykle dobře snášen, ale některé osoby mohou zaznamenat vedlejší účinky, jako jsou:

  • Žaludeční potíže
  • Nevolnost
  • Průjem
  • Zácpa
  • Otok nohou nebo kotníků

Interakce:

  1. Warfarin (a další antikoagulancia): Podobně jako glukosamin může i chondroitin potenciálně interagovat s warfarinem a zvyšovat riziko krvácení.

Pokud užíváte léky, zejména antikoagulancia, nebo máte zdravotní problémy, měli byste se před užíváním chondroitinu poradit se svým lékařem.


Doporučené produkty:

G&G Vitamins - Glukosamin, chondroitin a vitamin C - 120 kapslí

ARTO XTRA 60 kapsl

G&G Vitamins - Kolagen Extra - 60 kapslí